Czy można transportować ponadgabaryty samemu? - wytransportowany

transport gabarytowy

Bezpieczeństwo na drogach to priorytet także

Transport to gałąź przemysłu, która od wieków służy człowiekowi. Dlatego też wraz z jej rozwojem ogromny nacisk kładziony jest na bezpieczeństwo. I dotyczy ono nie tylko transportu osób, czy standardowych towarów. Bezp

Czy można transportować ponadgabaryty samemu? - wytransportowany transport gabarytowy
ieczeństwo na drogach to priorytet także tam, gdzie odbywa się transport ponadgabarytowy. Jako jego przykład wymienić można tutaj transport ciężki. Dotyczy on tych towarów, których masa przekracza 42 tony. Aby taki towar przetransportować, trzeba i jego samego, i samą trasę dokładnie przygotować. W tym celu potrzebne są dokładne ekspertyzy stanu dróg oraz mostów, czy będą one w stanie ciężar udźwignąć. Gdy ekspertyzy oraz plany są gotowe, przewoźnik musi jeszcze wystąpić o zezwolenie. I dopiero wtedy, gdy jest ono wydane, można przystąpić do realizacji transportu.
Ze względu na specyfikę, transport maszyn i innych towarów ponadgabarytowych wymaga pełnego profesjonalizmu. Tylko wtedy zarówno sam towar, jak i drogi oraz ich uczestnicy pozostają bezpieczni. A to jest najważniejsze.


Przewozić można dosłownie wszystko: żywność zwierzęta

Transport jest bardzo szeroko pojętą dziedziną przemysłu. Przewozić można dosłownie wszystko: żywność, zwierzęta, meble. Transport publiczny obejmuje środki komunikacji miejskiej. Żeby wszystko sprawnie działało istnieje coś takiego jak logistyka. Jedną z dziedzin transportu jest transport ponadgabarytowy. Brzmi dość tajemniczo, ale to nic innego jak przewóz np. maszyn albo ciężkiego sprzętu budowlanego. Na rynku istnieją firmy, które się tym specjalizują, dysponują odpowiednimi pojazdami, a także zatrudniają pracowników, którzy są wyszkoleni do realizowania takich zleceń. Transport maszyn wymaga kwalifikacji kadry i doświadczenia, bo bez tego nie przewieziemy żadnej maszyny. Żeby z powodzeniem przerzucić z jednej budowy na drugą koparki czy betoniarski, transport ciężki musi odbywać się zgonie z zasadami bezpieczeństwa. Niedopuszczalne jest, aby sprzęt był źle zabezpieczony. Równie ważne jest dostosowanie trasy przejazdu, żeby później nie okazało się, że droga jest za wąska, albo że pojawi się most, pod którym sprzęt utknie.


Dla kogo przeznaczony jest taki transport?

Transportowanie dużych ładunków na terenie Europy jest tematem bardzo skomplikowanym. W odróżnieniu od zwykłych transportów, transport ponadgabarytowy wymaga obecności pilota zarówno prowadzącego konwój, jak i zamykającego konwój. Takie przejazdy odbywają się z reguły w nocy. Dla kogo przeznaczony jest taki transport? Po co w ogóle przewozić ciężkie ładunki? Idealnym przykładem jest import maszyn rolniczych z Niemiec. Kombajny, ogromne przyczepy czy ciągniki rolnicze kwalifikują się pod transport ciężki. Niektóre mniejsze modele ciągników można przewieźć zwykłym tirem, ale generalnie transport maszyn odbywa się na zasadach przewozu ponadgabarytowego. Drugim, sztandarowym przykładem transportów ciężkich, które spotyka się bardzo często na niemieckich autostradach są elementy budowy wiatraków elektrycznych. Te giganty transportowane są tylko i wyłącznie w nocy. Szerokość takiego ładunku często zajmuje ponad szerokość jednego pasa ruchu, co ogranicza możliwości wyprzedzania nawet dla samochodów osobowych.


Normy poruszania się po drogach

Dozwolone prawnie normy poruszania się po drogach, bardzo precyzyjnie wskazują na to, jakie środki transportu mogą się po nich poruszać i co mogą transportować. Co więc w sytuacji, gdy trzeba przewieźć ładunek, który takich norm nie spełnia? Dla tego typu ładunków stworzona została odrębna gałąź transportu, którą jest transport ponadgabarytowy,
Ten typ transportu obejmuje między innymi transport maszyn, elementów infrastruktury, czy urządzeń przemysłowych. Ładunki te wykraczają poza normy swoją masą, długością, czy wysokością. Muszą więc zawsze być transportowane w specjalnych warunkach. Te z kolei wymagają uzyskania każdorazowo stosowanego zezwolenia.
A jak taki transport wygląda w praktyce? Transport ciężki wymaga przede wszystkim odpowiedniego zaplecza, czyli maszyn transportujących. Poza tym, gdy normy są znacznie przekroczone, wymagany jest również pilotaż transportu. Ma on na celu zwiększenie ogólnego bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu znajdujących się w tym czasie na drodze.